pondělí 11. ledna 2021

A zase ta henna! | Nový rok, nové vlasyPo Vánocích a po dalším prodloužení lockdownu a taky po nekonečné hodině a půl sušení vlasů difuzérem jsem vzala nůžky a o decentních 20 cenťáčků si zkrátila háro. Dva týdny na to, kdy už od léta přemýšlím zase o návratu ke své přirozené blond barvě, jsem si vzpomněla, jak jsem pokaždé natěšená, jaký efekt tentokrát henna udělá, jak se rozzáří jako sluníčko a jak úžasný pocit pak mám, když se kouknu do zrcadla. Jakoby najednou všechno zacvaklo a bylo, jak má být. A bylo rozhodnuto, jsem opět na zrz.. 


Hennou se barvím už skoro 10 let (a teď myslím tu skutečnou zrz liščí hennu “hennu” - lawsonia inermis, ne jiné její barevné směsi). Protože mi po barvících víkendových stories na IG chodí hodně dotazů, tak zde i hennový post (pokud vás zajímají technické otázky k barvení hennou, koukněte na články o henně zde na blogu, je tam k tomu několik speciálně věnovaných článků).


S pravou zrz hennou jsme si tak nějak sedly. Jde mi k mému žluto-olivovému podtónu pleti a tak nějak vystihuje mou energii a životní postoj, což se o šedé myší blond, kterou mám přirozeně, říct rozhodně nedá. Aspoň teď, dřív tomu tak nebývalo a věřím, že se i hodila víc k mé tehdejší povaze. Za život jsem vystřídala snad všechny druhy chemických barev kromě zelené - od ananasové blond, přes rudou, fialovou až po černou. Když jsem přešla na přírodní kosmetiku, barvení vlasů chemkou mi už moc nedávalo smysl a vrátila jsem se ke své přirozené barvě. Dokud se mi do rukou jednou nedostala zrz henna a bylo. A že na blond vlasy chytla opravdu zářivě asi nemusím dodávat =D


Vlevo před barvením, vpravo po barveníJenže, henna je velmi vytrvalá barva a tím není pro každého. Pokud si nejste jisti, že u ní vytrváte dlouhodobě, chcete střídat barvy i odstíny, nebo na ni nemáte vždy odvahu, není moc pro vás. Je to trvalka a pokud se najednou rozmyslíte o návratu zpět, není to tak jednoduché, jako u barvení chemickými barvami. Vím o tom své. Můj muž je zásadně proti zrz vlasům (bohužel mě zažil i s echt blond, takže má srovnání) a pokaždé, když zase zvažuju, že se vrátím k blond, tak je nadšením bez sebe, což moc sebevědomí nepřidá =D 


V průběhu každého roku vždy nastane období, kdy bych ji na sobě nejradši neměla a tou dobou taky často pomýšlím na návrat k blond. To proto, že na ni nemám sebevědomí a ani potřebnou energii ji unosit. Je to nejčastěji přelomem podzimu a zimy, kdy bych se nejradši zavrtala pod sněhovou závěj a vylezla zase až na jaře. Koresponduje to i s mou energií. Tou dobou bych chtěla splývat s okolím a být neviditelná jak šedá myška. A tak jsem už několikrát vyzkoušela i návrat z ohnivé zrz  k blond a zpět (opět podrobnosti někde tady na blogu) pomocí různých někdy méně, někdy více úspěšných metod. Faktem je, že tmavější chemkou hennu přebarvíte poměrně dobře, ale opačně to jde hodně špatně a buď budete mít stále teplý nádech do zrz, nebo prostě budete muset počkat a nechat je odrůst. Z henny se zpět na studenou blond platinu vrátit jednoduše nejde a většina kadeřníků (všichni) vám budou tvrdit, že to ani není možné.

Hennu miluju pro její přirozený a pokaždé jiný efekt, co mi na vlasech vykouzlí (podle jejich vyšisování od sluníčka, odrostů, sezónní kondice apod.). Je to zkrátka barva s překvapením a to miluju. Vlasy mi nádherně rozzáří, jsou po ní lesklé, pevné, zdravé a díky tomu působí i větším objemem. Dobře tak poslouží třeba někomu jako je moje mamča, která má jemné vlasy. Po henně se jí vždy zpevnily a působily objemněji. Henna se na vlasy nabaluje každým dalším barvením, proto může lety působit i tmavěji. Ale! Nikdy se mi s ní nestalo to, co s chemickou barvou, že mi jde do tmava víc, než je její daný odstín (pokud jste zkoušely v rámci chem. barvení třeba světle hnědou a byla z ní na konci tmavě hnědá, z tm. hnědé byla černá apod., pak víte, o čem mluvím =D).


Henny měly dřív nevalnou pověst, danou hlavně ne vysokou kvalitou. A u těch levných drogerkových si do teď nemůžete být jisté, co v tom všechno je, odkud pochází a jak čisté má zdroje a zpracování. Do drogerky pro hennu prostě ne. Není jistá její bezpečnost (toxicita daná vázáním těžkých kovů),ani její barevný efekt.

Za ty roky barvení jsem vyzkoušela hodně značek čisté henny a tahle od CosmetikaBio je moje TOP. Neberte to jako reklamní článek, proto také neuvádím konkrétní e-shop na zakoupení (a taky ji už mají ve více obchodech, tak si pogooglete, kde vám vyhovuje nejvíc ji případně koupit), prostě mi nejvíc vyhovuje. Časem jsem poznávala další a další značky a vždy nová překonala tu před ní. A skončila jsem u této. Pokud máte v hledáčku jinou, nebo máte své letité jiné oblíbence, neberu vám je, každá máme jiné požadavky i jiné výchozí podmínky (kvalitu, typ a vzhled vlasů..).


Já jsem zakotvila u této henny, protože mi ze všech mnou zkoušených nejvíc vyhovuje..


 • má nejlepší, nejzrzavější a nejintenzivnější barevný efekt (jiné byly třeba do červena - Ayumi, nebo na světlé vlasy nechytly tak intenzivně a musela jsem barvit víckrát po sobě - Lush, Khadí..)
 • dobře se mi s ní pracuje
 • výborně se aplikuje
 • skvěle se i smývá
 • je jemně namletá, voní bylinně (některé henny nedokážu smrádkem vystát)
 • nevysušuje mi vlasy
 • dobře a dlouho drží (barvím max 2-3x do roka jen odrosty, když budete barvit fakt silné šediny, počítejte s hodně častou frekvencí barvení a dost možná i s 2-fázovým barvením pro syté tmavší odstíny)
 • ani po roce se mi z vlasů plně nevymyla, stále jsou sytě zrzavé
 • vlasy mám po ní lesklé, pevné a hladké


Taky mi stačí jen 90 minut doby působení pro super barevný efekt, kdežto některé henny jsem musela mít na hlavě i 3-4hod a barva stejně nedosahovala takové intenzity (Khadí). Voono henně zase stačilo rekordních 30-45min,ale nedosahovala všech ostatních výše vyjmenovaných benefitů.Prostě s hennou jsme si tak nějak souzené a vyhovujeme si po všech stránkách. Co vy a přírodní barvení? Nebo přímo henna? 

4 komentáře:

 1. Já se zbavuji po letech barvení jemnou tak, změny jsem se ostříhala dvakrát na úplně krátké mikádo 😀 a díky přirozenému nazrzlému odstínu v délkách už ani nevím, jestli ji tam mám. Každopádně i bezbarvá henna je top 😍

  OdpovědětVymazat
 2. Já se zbavuji po letech barvení jemnou tak, změny jsem se ostříhala dvakrát na úplně krátké mikádo 😀 a díky přirozenému nazrzlému odstínu v délkách už ani nevím, jestli ji tam mám. Každopádně i bezbarvá henna je top 😍

  OdpovědětVymazat
 3. Já se zbavuji po letech barvení jemnou tak, změny jsem se ostříhala dvakrát na úplně krátké mikádo 😀 a díky přirozenému nazrzlému odstínu v délkách už ani nevím, jestli ji tam mám. Každopádně i bezbarvá henna je top 😍

  OdpovědětVymazat
 4. Já se zbavuji po letech barvení jemnou tak, změny jsem se ostříhala dvakrát na úplně krátké mikádo 😀 a díky přirozenému nazrzlému odstínu v délkách už ani nevím, jestli ji tam mám. Každopádně i bezbarvá henna je top 😍

  OdpovědětVymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...