pondělí 18. září 2017

Hon na ideální pleťové tonikum | Inlight, Diptyque, Antonia Burrell,Caudalie, 100% Pure a další


Někdo to považuje za zbytečný krok v péči, někdo ho nepoužívá vůbec, někdo jen proto, že je to "zvykem", ale důležité mu nepřijde, takže použije, co mu padne pod ruku a někomu zase nefunguje o moc víc, než obyčejná voda. A jsou i tací, kteří jej mají místo hydratačního krému a tonikem jejich péče končí. Já ho mám za nedílnou součást pečujícího pleťového rituálu a rozlišuju tonika na dvě skupiny - ranní osvěžující a stahující póry a večerní hydratační a regenerační. A v tomto článku jsem se pokusila vzpomenout na všechna, která mi kdy prošla přes čumec..


Důležitost tonika ve své péči jsem poznala až s nalezením toho pravého - ideálního pro mou pleť - pamatujete ještě na mé letité ódy na Balancing toner od Mádary? Kdyby to záleželo na mně, držela bych se ho do konce života a očičkem nehodila po konkurenci. Ale, jak to tak bývá, Murphy zapracoval dokonale a změnili složení, díky čemuž se jim povedlo udělat z pro mě složením dokonalého tonika něco, co naopak na obličeji nesnesu. Po několikahodinovém surfování na Naturisimu i webech zahraničních přírodních niche značek docela závidím všem, které glycerin na pleti snesou. Nezáleží totiž na tom, zda tonikum (voda, mist, názvů to má mraky) stojí stovky nebo tisíce, většinou v nich vždy najdete glycerin, často i alkohol, ale to spíš v těch levnějších (ale bacha, třeba věhlasný Caudalie Beauty Elixir, který jsem si teď objednala málem jako sázku na jistotu a vychází 100ml na 32 liber, obsahuje v základu vodu a hned za ní najdete alkohol, takže na ceně nezáleží vždy) a u těch poctivějších zase aloe, po které se taky osypávám (např. mnou dlouho okukovaná Kahina a šup, aloe v základu a mám smolíka). Docela prekérka, že?

Ideální tonikum bych si představovala jako směs hydrolátů, ovocných a bylinných extraktů a účinných látek na hojení, hydrataci a regeneraci, které by však nemělo ucpávat póry, vyušovat, nebo působit na citlivější pleť moc agresivně. Jako, vůbec nejsem náročná.. Takových záležitostí jsem našla jen pár a zatím ani jeden produkt nesplňoval vše najednou. Když byl základ z hydrolátů, pak neobsahoval extrakty a účinné látky, nebo byl konzervovaný nějakým sajrajtem, popřípadě do něj nacpaly PEGy, nebo Laurethy (emulgátory, rozpouštědla, tenzidy), což fakt nechci ani ve vymývací péči natož v té, kterou na pleti nechávám. Jako proč?? Taky je pro mě důležité, rozdělovat tonika na dva druhy, které musím obsáhnout - na ranní a noční. Po ranním toniku potřebuju osvěžení, stáhnutí pórů, nejlíp i rozjasnění, nějaké přídatné aktivní látky. Po večerním zase péči, výživu, hydrataci a regeneraci. Našla jsem i takové vody, které dokážou obsáhnout všechny požadované účinky ranního i večerního tonika, ale to je pak vždycky někde minus. Večer nechci, aby to stahovalo póry a přeci jen se za univerzálnost u kosmetických produktů zpravidla platí tím, že čím víc účinků po tom chcete, tím je má slabší. Takže terno to taky není. Vysušovat nesmí ani jedno. Jako takový kompromisní ideál na ráno i večer používám buď Floral mist od Inlight, nebo Růžovou vodu od Záhiru, která se mi zdá i o kapku lepší než Inlight (pro mě nejlepší růžovka na trhu, která opravdu funguje a navíc i voní). Sice mám stále smíšenou pleť, ale už tolik netrpí na nadměrné maštění, spíš se dost normalizovala a nedostatečně pečující produkt poznám podle sušší a vrásčitejší matné pleti hlavně v oblasti tváří a nosu.

Nalézt ideální vodu na večerní použití je podstatně jednodušší, než tonikum na ráno. Na večer si vystačím s Inlightem nebo Záhir růžovkou a jsem spokojená - krásně mi to voní (to je pro mě teda dost důležité a překvapivě smrádek snesu ještě u ranního tonika, ale večer už nemám síly se přemáhat, takže jak mi voda nevoní, na pleti ji nedávám), hydratuje, nevysušuje, tečka. Chtěla bych tam sice i nějaké hojivé, regenerační aktivky, ale proto svůj večerní ideál stále hledám.Ranní tonikum už je oříšek. Dovedete si představit "polish" vzhled pleti? Mně toto slovo naskočí pokaždé, když si smyju z pleti masku Problem Solver od May Lindstrom, popřípadě použiju enzymatický peeling, nebo právě dobré tonikum. Nejvíc se mi tyto "vyleštěné" účinky projeví na čele, které je hladké, jemné lesklé, téměř bez pórů a při tom všem nemám nepříjemně napnutou ani vysušenou pleť v okolí tváří. Pleť je pak lépe připravená na následnou péči, lépe ji vstřebá a stačí jí i daleko míň. Taky se mi časem upravila tvorba mazu v T-zóně, takže už se mi pleť nemastí a tolik neucpávají póry. Vzhledem k tomu, že následující péči už mám nějaký ten rok stále stejnou, mám už vychytanou rovnováhu. Jakmile bych do toho zasáhla vysušujícím tonikem, přestal by mi stačit můj zinkový krém a pleť by se už začala vysušovat, časem by zešedla a zvrásčila z nedostatku hydratace (tohle se projeví už po 3 týdnech, naštěstí to jde pak  napravit do 4 dnů =).

A s čím jsem měla zatím zkušenosti a co mi jak sedělo? (a na co jsem si vzpomněla..)


*


Pleťová tonika a vody, Karel Hadek (zde)
 • Hadkovy pleťové vody dřív obsahovaly glycerin a mám dojem, že i trochu alkoholu (snad 2 %?), ale po změně složení už v nich najdete fakt fajn látky jako hojivý panthenol, kyselinu mléčnou, nebo allantoin. Obsahují tedy prima aktivky, ale základ mají jen ve vodě s obsahem éterického oleje, což je škoda, protože to si můžete udělat i doma. Sice KH éteráky považuju za velmi kvalitní a cenově to není přemrštěné, ale já bych chtěla právě něco, co si doma udělat nemůžu, co je exkluzivní. Kdyby to mělo základ v daném hydrolátu, stálo by to sice víc, ale už by se to zařadilo mezi mé ideály.
 • vody rozhodně můžou používat i citlivky a v podstatě tonika taky
 • tonika sice obsahují 7 % alkoholu (dle Hadka je, myslím, do 10% koncentrace alkoholu v produktu ještě bezpečná a nevysušující, naopak desinfekční), ale nikdy mě nijak nepodráždila, pleť po nich nezčervenala, ani nebyla vysušená. Ale je taky pravda, že jsem mezi účinky vody a tonika nepocítila žádný rozdíl, takže bych vždy zase sáhla radši po vodě bez alkoholu
 • ve srovnání s kvalitní růžovou vodou (Záhir) mi nefungují o nic víc, než obyčejná voda, akorát voňavější. Pravidelně si kupuju Levandulovou, Citronovou, Čajovníkovou, Hřebíčkovou (tu používám na míchání  masky Problem Solver od May - krásně se doplňují), občas Růžovou, nově i Ylang (s tou zase si zase ředím šampony a hennu namísto obyčejné vody, stejně tak s tou Růžovou) - používám je na osvěžení přes den, na míchání masek, někdy na mytí obličeje apod.
 • naprostým unikátem je však Eleutherococcové tonikum, které s obsahem 70 % alkoholu a s propolisem funguje jako perfektní spot treatment (kupuju si jen to malé 20ml balení za cca 50,-)
Kvalita fota z IG a z mnou dříve používaných filtrů (no jo, neuděláš nic =D)
Kapky DIOCHI
 • jednu dobu jsem používala pleťové vody od Hadka a kapala si do nich směs tří produktů - bylinných kapek od Diochi, pamatujete? (připomenout si to můžete v tomto postu) Účinky Hadkových vod to povýšilo, dostalo to octově nakyslý čmuch a trochu víc to tonizovalo, jinak mi to nedělalo nic, stejně jako předtím vody samotné a zbytek kapek musím někde najít a vyhodit, protože už jsou na tuty prošlé,  Toner Classic, SantaVerde (zde)

  Zdroj obrázku viz odkaz výše

  • ideální příklad hezkého složení, ale s aloe na začátku. Složení je opravdu jednoduché a narozdíl od sensitive verze, tato klasická obsahuje na konci i alkohol (nevadí mi tu)
  • tonikum bylo přírodní, hezky stahovalo póry, ne zas tak moc, takže jsem ho mohla používat i večer, ale žádná sláva jak složením, tak účinky za cenu necelých 700,- na 100 ml to zase nebyla, takže jsem už znovu nekoupila   Bylinná osvěžující a hydratační voda, Havlíkova přírodní Apotéka (zde)

   Zdroj obrázku viz odkaz výše

   • na tomhle toniku jsem si vlastně poprvé ověřila účinky glycerinu na své pleti, a že ho tu není málo - nachází se ve složení hned za vodou, na druhém místě
   • voda moc příjemně a opravdu svěže levandulovo-bylinně nasládle voní a na obličeji mi byla příjemná přesně do chvíle její aplikace - nezaschla, nevstřebala se, zůstal lepivý povlak a do dvou dnů se mi začaly dělat slušné boule, šla okamžitě z domu    Purifying Berry Cocktail, Kivvi

    Zdroj obrázku

    • je to už pěkných pár let, co jsem podlehla tlaku blogosféry a koupila na jednom z veletrhů jejich super tonikum (už si ani nepamatuju přesný název, jen vím, že to bylo nějaký univerzální a něco jako nejlepší, protože pak měli v nabídce ještě přímo typově zaměřená pro citlivky apod.)
    • navzdory vyslechnutým opěvujícím ódám jsem se po toniku začala časem osypávat - ano, opět ten glycerin (ne sice hned na začátku složení, ale kousek od něj a v závěsu za aloe). Myslím, že jsem ho tenkrát prodala hned na Vintage
    Brightening Facial Tonic, PHB (zde)

    Zdroj obrázku viz odkaz výše

    • o tomto hořce pomerančovém toniku jsem vám tu pěla chválu snad celý rok (třeba tady, tady..). Jeho spotřeba byla poměrně rychlá, takže jsem od loňského podzimu minula určitě aspoň tři balení..
    • první lahvička byla kouzelná a tonikum dělalo zázraky - tonizovalo, vyhlazovala, osvěžovalo a hlavně opravdu rozjasňovalo
    • druhá lahvička už byla jen o zachování stávajícího stavu a ve třetí mi něco začalo vadit (koukala jsem na složení a nevím, co to může být, protože je toho tam fakt docela málo a ani jedna ze složek mi problémy v jiných produktech nedělá). Pošplíchám si tím obličej a musím zadržet dech, protože se tím začnu jinak dusit a kašlat, prostě mě tam něco dráždí a to samé mi dělají i všechny leave-on vlasové kondicionéry od Urtekramu, takže jsem je taky musela přestat používat
    • každopádně, co do účinků, je to fakt poměrně silné tonikum, takže citlivější typy si musí dát pozor - stačí, abych si obličej přestříkla 5x namísto 4x a už jsem měla začervenalý obličej. Jo a taky je fajn nelézt po tom hned na sluníčko, popřípadě určitě použít SPF (vyskakovaly mi po tom jinak pigmentové flíčky, když hodně pálilo)
    • abych to shrnula, účinky se mi moc líbilo, nakonec i vůní, ale složením je poměrně levné a jednoduché a časem mi začalo vadit to dušení se během aplikace a začala jsem chtít po složení něco víc. Ale je možné, že se k němu zase někdy vrátím, protože jsem s ním byla dost dlouho spokojená
    Balancing Toner, Mádara (zde)

    Zdroj obrázku viz odkaz výše

    • bývalo to skvělé tonikum a asi netřeba víc popisovat, podrobnou recenzi najdete zde a pak jsem o něm psala a rozebírala jeho "geniální" změnu složení zase tady na IG, takže už tak skvělé být přestalo
    • když jsem ho poprvé otevřela, zamilovala jsem si ho hned pro jeho omamnou travnatou svěží a dost nezvyklou vůni. Taky skvěle stahovalo póry, ale nevysušovalo a pleť zanechávalo hebkou a vypnutou. Fakt se mi líbilo. Po změně složení posunuli na první příčky jak jinak než glycerin, tonikum už tak netonizovalo a divně zavánělo jako umělá růžová vůně. Bohužel změnou složení prošly všechny mnou oblíbené produkty Mádara a jak už to tak bývá, byla to změna k horšímu, takže od té doby jsem na Mádaru už nesáhla. A pohádky byl konec..

    Organic Floral Face Tonic, Inlight (zde)

    Zdroj obrázku viz odkaz výše

    • když se mi do rukou dostal poprvé vzorek tohoto tonika, smrděl jak hodně dobře uleželý bylinný odvar na bolavou nohu (pokud znáte vůni levandulového nebo heřmánkového hydrolátu, zkřižte je dohromady a uděláte si docela představu). Pak jsem se však jednou dostala k vyzkoušení plného balení a vůně mě okouzlila - připomínala něco mezi šípkovými květy, rozkvetlou loukou a medem.
    • tonikum mi tedy nejen omamně voní, ale velmi dobře tonizuje, což mě překvapilo, protože jsem to od směsi hydrolátů nečekala v takové míře - stahuje mi to póry a mám po tom vyleštěné jemné čelo i zbytek obličeje. Až jsem se kvůli tomu bála to dávat i na večer, aby mi to spíš neucpávalo póry, ale naštěstí se tak nestalo.
    •  kdybych tedy nebyla taková opice zvědavá a nechtěla zkoušet a hledat dál, asi bych si vystačila s tímto - je to jednoduché a přitom kvalitní ve složení, bez špatné syntetiky a složek, které by mi vadily a přitom funguje přesně tak, jak po ní potřebuju. Navíc mi nádherně voní! Tak proč furt hledám dál, to vám vážně nepovím..?!!
    • Edit: po dopsání článku mi jedna ze čtenářek poslala darem celou sadu Inlight, která jí nesedla, včetně velké verze tonika a opět smrdělo, viz popisek výše, čímž musím podstatně přehodnotit názor na celý produkt i jeho doporučení - pokud je tak nejisté, jakou verzi tonika dostanete, zda bude medově květinově vonět, nebo smrdět, jak zkažený starý čaj, pak je dost sázkou do loterie, jakou verzi dostanete a za 1200,- kupovat něco, co možná bude smrdět.. Nejsou tam totiž žádné konzervanty a při poměrně dost dlouhé udané době spotřeby je zřejmě dost nasnadě, která várka se udrží a která to už nedá (vezmu-li v potaz měnící se teplotní podmínky při přepravě a uskladňování apod.). Nechám tedy na zvážení každé z vás, ale osobně si radši příště koupím opět milovanou jistou Růžovku od Záhiru. Jo a navíc, po předělávce obalů už tonikum nemá sprejový aplikátor..
    Růžová voda, Záhir (zde)

    Zdroj obrázku viz odkaz výše

    • první růžová voda, kterou jsem kdy vyzkoušela a voněla mi tak božsky, že jsem díky ní vzala na milost do té doby opravdu nenáviděné všechny přívoně s označením "růže". Až tahle totiž nesmrděla jako nahnilá kupa starých květin, ale voněla jako právě vykvetlá růže.
    • co mě na ní ohromilo dál? Tak asi to, že obsahuje ještě míň složek, než tonikum od Inlight výše - tedy jen růžovku a konzervant - a přitom na mně funguje všemi zmíněnými účinky jako Inlight. Asi tam ta kvalita bude opravdu velká. Mám už několikátou lahvičku a nebylo to zdaleka má poslední. Díky kompaktnímu balení a naprosto dokonalému spreji alá jemná mlha se s ní velmi dobře cestuje a jela se mnou například teď na měsíc po hotelech a kempech po Německu.
    • malé 100ml balení je super, ale jak mi voní a je mi příjemná, mám tendenci s ní opravdu nešetřit, takže mi vystačí vždycky na rovné dva měsíce.  Pokud hledáte něco čistého, jednoduchého a funkčního, rozhodně koukněte na tuto vodu (a nově má Záhir v nabídce i Vodu z pomerančových květů, kterou jsem si přinesla z veletrhu Beauty and Spa a už ji zkouším)
    Botanical Astringent, Kimberly Sayer (zde

    Zdroj obrázku viz odkaz výše

    • už od jeho zakoupení si marně lámu hlavu s tím, co se tam mohlo stát za zkrat, že někdo, jako Kimberly Sayer, která se specializuje na problematickou pleť náchylnou na ucpávání pórů a na čistou přírodní  kosmetiku (skvělé SPF, bělící sérum a úžasný gel a mléko na čištění pleti), tak vymyslí tonikum, které má pleť hojit, do kterého nacpe kromě mraky extraktů a aktivních hojivých látek i tenzid, takže to pění??!!! 
    • faktem je, že jsem si k tomu stihla jen přivonět, pak jsem zjistila, jak moc pění už v lahvičce, pak jsem si šplíchla na ruku a bylo to jako jemná pěna a pak už jsem byla tak dožraná, že jsem to na obličej nikdy nedala. Co na tom, že  hezky voní, lidé to opěvují a slibuje hory doly? To platí i o Induloně a někteří by na ni přisáhaly a kvůli tomu si ji na obličej taky nedám. Za mě totální fail.     Hydrating Nutrient Mist, Mad Hippie (zde)

     Zdroj obrázku viz odkaz výše

     • někdo má zvýšené vnímání na hudbu, někdo na tváře, někdo na zážitky, chutě a já to tak mám s vůněmi. A proto jsem se k tomuto toniku vlastně vůbec nedostala. Jen co jsem k němu přivoněla a zjistila, že voní jak Endiaron (doplňte si jakékoli jiné prášky či ATB rozdrcená a hezky rozmíchaná třeba s vodou, aby odér vynikl), tak jsem ho odložila a nikdy na něj fyzicky nedošlo. Já si něco takového prostě na obličej dát nemůžu. Takže vám ho tu moc nepopíšu, snad jen pár věcí, co mě k němu napadlo..
     • složením je to opravdu lahůdka a vitamín C hned za vodou ve složení (na 2. místě) mi strašně učaroval. Pak tam najdete pecky jako resveratrol (skvělý anti-age), kyselinu hyaluronovou, kyselinu ferulovou, extrakt ze zeleného čaje a je tam toho daleko víc, až jsem jaksi přehlédla glycerin. Ale díky ostatním složkám jsem se rozhodla ho ignorovat a přesto to zkusit přesně do chvíle, dokud jsem si k němu nepřivoněla. Léty používání přírodky jsem už docela ostřílená, tak snesu i silnější bylinné smrádky, ale to jsem ještě nikdy necítila tohle. Ten, kdo to vymýšlel, buď neměl vůbec čich, nebo dělal krásnou recepturu jen na papíře a míchali to někde jinde, jinak by to snad nemohlo spatřit světlo světa. A schválně se mi přiznejte, jestli to některá z vás měla a voní jí to =D Edit: Teď jsem si uvědomila, že tak jemně voní i to Sheabutter tonikum od Martiny Gebhardt, které jsem si nově koupila, ale netuším, co za složku by to mohlo dělat..
     Whitch Hazel, Thayers (zde)

     Zdroj obrázku viz odkaz výše

     • tohle by bylo složením i docela pěkné tonikum, kdyby neobsahovalo pro mě nevhodnou aloe šťávu a glycerin. Najdete v něm jen pár složek a jak název napovídá, mělo by se jednat o vilínovou verzi. Vilín tam najdete ve formě extraktu třetí v pořadí, což je fajn. Je to jedno z nejkupovanějších a přitom nejlevnějších tonik na iHerbu a mají více verzí - Růžovou, Levandulovou... Mně osobně nikdy nelákalo k použití, ale kdo chce tonizaci, 355 ml za nějakou snad stovku a máte potřebu stáhnout póry, tohle by vám mělo pomoc. Problém je, že bych ho označila spíš za hydratační, než za stahující a to pak jaksi složením nesedí zase cílovce tohoto produktu. Asi proto si tento konkrétní druh nenašel tolik juchajících nadšenců.
     Šalvějové tonikum, Maternatura
     • tonikum jsem dostala od českého zastoupení této italské značky přírodní a bio kosmetiky darem. Je mi líto, že tato značka u nás už zase není, protože tonikum bylo fajn. Byl to čistý hydrolát ze šalvěje a dostala jsem ho proto, že jsem nechtěla heřmánkovou verzi, ale přitom rozmarýn nebo tea tree byla v té době na mou osypanou pleť nevhodná, protože se mi po nich hrozně vysušovala a šalvěj byla tak trochu odpovědí - desinfikovala, ale přitom nevysušovala a nedráždila.
     • Pamatuju si, že mi vystačilo na 3 měsíce, používala jsem ho jen na ráno a jak už to tak s některými poctivými hydroláty bývá, smrdělo jako lehce nahnilé seno, ale dalo se to zkousnout a radši tohle, než ten divný práškový zápach od tonika Mad Hippie. Jestli bych si ho však někdy dobrovolně koupila? Bohužel asi ne, nezasáhlo ani mé čichové buňky a stejně tak jsem na sobě neviděla žádné účinky. Hydratovalo jako kterákoli jiná bylinná čistá voda a nevysušovalo. A co si pamatuju, stálo nějak kolem 400,- Kč, takže nebylo ani moc levné. 
     • chtěla jsem vám sem dát odkaz, ale nikde jsem přímo šalvějovou verzi nenašla a přitom si myslím, že jsem ji měla..? Takže zde najdete většinu z jejich sortimentu a můžete juknout na jiné, mají jich hodně..       Fleurs d´oranger, Laboratoire du Haut-Ségala (zde)

      Zdroj obrázku viz odkaz výše

      • ehm, to jsem se tak jednou probírala seznamem značek na Lovelule a narazila jsem na pro mě dosud neznámou francouzskou značku specializující se na čisté certifikované bio hydroláty ve velkém objemu, rozmanitých druzích a za velmi slušný peníz. Pomerančové mě lákalo svým názvem, který mi připomíná pláže. No, škoda, že tak i nevoní. Pokud někde najdete pomerančové květy aka Neroli, můžete si být jisté, že to není vůbec levná záležitost a že máte o rozjasňující, bělící a anti-age účinky v podstatě postaráno, protože kvalitní neroli tohle všechno umí levou zadní. Ale taky mi nevoní. Do vůně sladkých pomerančových plodů má dost daleko a spíš bych ji popsala jako ostrou, zemitější a čpavější. Hlavně dost silnou. A co jsem dříve psala o hydrolátech - shnilé seno - to u této vody platí dvojnásob. Smrdi mi fakt strašně.
      • ale! smrádek se dá snést. Zkrátka si popráším obličej a chvilku dýchám pusou. Jak hydrolát zaschne, vůně se hned vytrácí. Naštěstí. Navíc se jedná o čistý hydrolát bez jakýchkoli konzervantů, příměsí apod. Bohužel mé pleti ani nesedí a je po něm dost vysušená. Dokonce se bez okamžitého namazání krémem začnou objevovat šupinky a pne mi pleť. Tak nevím, kde se stala chyba, ale už jsem si dávno ověřila, že co mi není milé po čuchu, to většinou následně nesedne ani účinky..
      The Jasmin Garden, May Lindstrom (zde)

      Zdroj obrázku viz odkaz výše

      • jsou tací, kteří by za tuto vodu a její vůni dali nevím co. Já mezi ně nepatřím. Bohužel nejsem milovníkem jasmínových vůní a je mi z nich zle. Proto mám i takový problém najít vhodný parfém, protože ve většině z nich se jasmín nachází. Tohle je velmi poctivá jasmínová voda a jako taková voní velmi silně a velmi jasmínově. Měla jsem ji jen v malém vzorku koupeném na Ingredients a po jednom stříknutí už jsem to nikdy nezopakovala.
      • obsahuje spoustu dobrých věcí - od stahujícího vilínu, přes jasmínový extrakt a absolute až po stříbro, vanilkový esenciální olej, nebo růžový olej. A taky Ylangový, což je podobná skupina vůní jako jasmín, čímž pro mne sílu vůně ještě umocňuje.  Co do účinků má být hydratační, pečující, regenerační, zklidňující a díky obsažené růži, vanilce i jasmínu aromaterapeuticky velmi ženský (v aromaterapii jsou známé přímo tím, že podporují ženskou stránku a ženství samotné). A mně je z nich zle, takže pro  mě byla Jasmínová zahrada naštěstí zapovězená, čímž jsem si mohla přesunout prasátko jen na Blue Cocoon =D
      Panacea elixir, Cocoon elixir, Metamorphic elixir, Yuli (zde)

      Zdroj obrázku viz odkaz výše

      • všechny tři druhy tonik od Yuli jsem vyzkoušela pomocí malých sprejových vzorků prodávaných v Ingredients. Každý je určený pro jiný druh pleti a má tak oplývat i specifickými účinky - anti-age, hydratačními, uklidňujícími pro citlivou pleť, nebo na hojení akné. Abych vám pravdu řekla, nevím, jestli je to krátkou dobou zkoušení (cca 4 dny v kuse, dýl vzorky nedaly), nebo tím, že mě prostě žádné z tonik nijak neohromilo. Prvním zklamáním byly vůně, které mi přišly vesměs u všech tří tonik na jedno brdo a to bylinno-nijaké. A já se přitom z recenzí těšila na ty medové  a jetelové tóny. No a druhým zklamáním bylo to, že jsem nepoznala v účincích rozdíl mezi Caudalie rozinkovou vodou a těmito, přitom rozdíl cenový je tam asi 1800,- Kč. Je mi to trochu líto, protože Yuli je mi coby značka velmi sympatická a masku Pure, gel Hyalcyon, nebo hojivé sérum M.E. Skinfuel naprosto miluju, ale tyto vody, ač s krásným složením, nedělaly na mé pleti naprosto nic.       Clarimatte Claryfying Toner, REN (zde)

       Zdroj obrázku viz odkaz výše

       • za tu cenu a díky věhlasné slávě značky i konkrétně této řady, jsem trochu čekala zázraky a ony se nedostavily. Tonikum hezky svěže voní, na pleti je velmi příjemné a velmi, velmi, velmi mě vysušovalo. Vydržela jsem ho používat každé ráno po dobu asi tří dnů a pak mi tak rozhodilo pleť, že jsem musela povolat do služby hydratační masku.
       • Nedovedu si představit, že by jeho vysušující účinky byly dobré pro kteroukoli pleť, ale je možné, že třeba někomu sedlo..?  Já ho poslala dál a této řadě od RENu se už vyhnu obloukem, protože to nebyla první nesťastná zkušenost a vlastně mi od nich dobře sedly jen některé masky..        Face Tan Water, Eco by Sonya (zde)

        Zdroj obrázku viz odkaz výše

        • vím, že se jedná o samoopalovací tonikum, ale vzhledem k tomu, že je velmi propagováno i jako hojivé a pleť regenerující tonikum a uváděné jako speciálka na pleť se sklony k ucpávání pórů, tak ho sem  zařadím. 
        • když jsem měla pleť ještě zblblou hormony z těhotenství a následně z porodu, tonikum mi opravdu fungovalo jako hojivý a regenerační zázrak. Večer jsem šla spát s neplechou a ráno jsem měla krásnou zdravou pleť bez chybičky. Hormony se mi však nedávno začaly navracet do normálu a pleť mi opět reaguje stejně vrtošivě, jako dřív. Takže se mi osype i po čisté vodě. No a já zjistila, že když toto tonikum použiju, ráno se probudím s hrubější texturou pleti a na tvářích mám jakoby drubné pupínky - krupičku. Tonikum jsem tak přestala používat pravidelně při každém "opalování, ale použiju jen cca jednou za měsíc převážně v zimních měsících pro sjednocení barvy          Clarifying Toner, Dr. Hauschka (zde)

         Zdroj obrázku viz odkaz výše

         • s tímto tonikem jsem vlastně začínala s přírodní kosmetikou a mám dojem, že střihnout si na premiéře přírodky rovnou tak těžký kalibr jako Hauschku a jeho specifickou péči vylučující jakékoli mazání pleti na noc, na které jsem do té doby byla samosebou zvyklá, byl pro mou pleť vážně šok. Blbý bylo, že jsem začala s Hauschkovou péči komplet (kdo mě znáte, víte, že jak se pro něco nadchnu, musí to být úplně) a co víc, že jsem si testovací sadu pro smíšenou pleť vzala s sebou na eurovíkend do Paříže. Nejenže mi bylo celou cestu blbě z nevyspání a drkocání se autobusem, ale navíc jsem se začala slušně osypávat.
         • ve zkratce.. Podstata tohoto tonika tkví v jeho určeném použití, kdy má být vlastně tím posledním, co na pleť na noc dáte. A to můj obličej a potažmo ani já sama jsme nepochopili. Pnul mě, pálil a loupal se. A prý je to normální, než si pleť zvykne. No nevím, mně to normální nepřišlo, pohodlné to nebylo a má pleť nedostatkem hydratace je i náchylnější na záněty, takže boule na sebe nedaly dlouho čekat. Jo a po letech jsem koukala na jeho složení a hned za vodou je alkohol! U tonika, které má obsáhnout samostatný poslední pečující krok?           Tonikum Granátové jablko a Vilín, KORRES

          Zdroj obrázku viz odkaz výše

          • vše najdete řečené v souhrnné recenzi Korres produktů v tomto článku, je to už tak dávno, že si to nepamatuju. Od té doby prošly všechny jejich produkty změnou složení i obalů a Vilínové tonikum jsem už v nabídce nenašla. Zde je odkaz na to granátové v aktuální podobě.
          Vitamínové tonikum Youth Defence, Mossa (zde)

          Zdroj obrázku viz odkaz výše

          • na pultech Biooo se objevila nová značka a já prostě musela hned naběhnout a bezhlavě nakupovat. Dopadlo to nakonec tak, že jsem koupila čistící pěnu a tonikum a doma po přečtení složení vše předala jako dárek kamarádce, která používá drogérku. Něco podobného si už na pleť nedám - ve složení na prvním místě voda, za ní hned alkohol a po něm následuje glycerin..
          Soothing Apricot Toner, Elemis (zde)

          Zdroj obrázku viz odkaz výše

          • asi by mě nikdy nenapadlo si ho účelově koupit, ale dostala jsem ho v sadě s tehdy youtuberkami velmi vychvalovaným papájovým enzymetickým peelingem, díky kterému jsem celou značku vlastně objevila. A mým oblíbencem se nestalo.
          • voní silně meruňkově, ale až lehce vtíravě a nepříjemně a na pleti mi nechávalo kromě drobných pěnivých kapiček i lesklý a lehce lepivý povlak, který ale zápětí vysušoval. Co jsem přešla komplet na přírodní péči, tak bych se k Elemis značce už nevrátila a jen po zběžném prohlédnutí složení hned zjistíte proč. Takto si teda "soothing" tonikum opravdu nepředstavuju..
          Beauty elixir, Caudalie (zde)

          Zdroj obrázku viz odkaz výše

          • o této zázračné předražené vodičce vám chci napsat přes 4 roky. No a nic z toho, že.. Dřív jsem ji milovala, dokonce jsem si ji koupila i "za odměnu" do porodnice na osvěžení v těch vedrech - je totiž silně větrová a vážně osvěžující. V zimě bych ji z toho důvodu třeba moc nepreferovala, protože vážně chladí a to po ránu nepotřebuju. Když teď na trh vyrazili s jejich zlatou limitovanou edicí k výročí založení značky, prostě jsem ji chtěla mít. Počítám, že k nákupu tato zlatá lahvička rozhoupala i ty, kteří dosud byli na vážkách a o koupi se jen rozhodovali.
          • nakonec jsem ji nekoupila z jednoho prostého, ale pádného důvodu - to složení stojí fakt za starou belu.. Tak schválně považte: voda, alkohol, hydrolát hořký pomeranč, parfém, rozmarýnový hydrolát, síran draselno-hlinitý (deodorizační složka, solný krystal), glycerin ad. Na trhu je daleko víc čistších a kvalitněji poskládaných tonik, než je toto a jsou přitom mnohonásobně levnější. Takže ano, mně osobně krásně bylinno-větrově voní, ale taky lehce vysušuje, silně ochlazuje a složením pro mě není lákavý..           Grape Water alias Rozinková voda, Caudalie (zde)

           Zdroj obrázku viz odkaz výše

           • znáte ji z několika článků o mé rutině. Je to v podstatě hroznová voda ve spreji, používaná jako ekvivalent k těm minerálním vodám jako jsou Avene, LRP aj. Tahle mi dělala větší službu a fakt znatelně hydratovala. prostě měla to něco navíc. Faktem však je, že při rychlosti spotřebovávání začne lézt poměrně do peněz a pokud si jste vědomé i pojmu "ekologická stopa", spotřebováváním jednoho spreje za druhým si ji moc nevylepšíte. Takže jsem od ní po čase upustila. 
           • Pokud však nutně něco ve spreji potřebujete, tohle mi fungovalo ze všech vod ve spreji nejlíp a hlavně dělala i něco víc.            Serozinc, La Roche-Posay (zde)

            Zdroj obrázku viz odkaz výše

            • svého času poměrně módní záležitost a každý ji chtěl mít. Léčivá voda na mastnou a problematickou pleť ve spreji. V podstatě jde o opět minerální vodu se zinkem a solí. Zinek je tam coby účinná hojící složka, potud dobrý. Sůl desinfikuje a usměrňje mastnotu, potud taky fajn, ale je to složením tak specifické, že většina lidí to nemohla stejně používat v kuse, protože to za prvé dráždilo citlivou pleť (ta sůl), za druhé to mohlo lepit a vysušovat (opět ta sůl) a za třetí to bylo poměrně drahé na vše výše jmenované.
            • Já jsem si ho nedávno koupila z nostalgie opět a po vyzkoušení na obličej místo tonika se hned přemístilo do bonusové péče - stříkala jsem s ním zasychající jílové masky, u nichž to umocnilo jejich čistící účinek a navíc i zaktivovalo znovu působení zaschlého jílu. Na to to doporučuju všema deseti a možná si ho pro tyto účely znovu pořídím.
            Infused Facial Water, Diptyque (zde)

            Zdroj obrázku viz odkaz výše

            • věděly jste, že Diptyque má kromě svíček i pleťovou řadu? A poměrně rozrostlou! Najdete tam od masek, přes hydratační krémy, olejíčku a séra až po tonikum. Před nějakým časem jsem na Ingredients měla zase vzorečkovou potřebu a koupila jsem z této řady téměř vše na vyzkoušení. mezi tím byla i tato voda.. A víte co? Za standardní cenu 50,- Kč za 15ml vzorek vám přijde v krásné krabičce malá sklenička, ve které je tento převoňavý poklad. Vůni nedokážu k ničemu přirovnat, je to pro mě tak poutavá, zajímavá a nevšední vůně, že jsem snad nic podobného dosud necítila (rozhodně ne v té pečující kosmetice, ale dovedu si to představit jako úžasný parfém).
            • Ingredients má poměrně velmi dobře propracované stránky a proto mě překvapilo, že zrovna u tohoto produktu nenajdete standardně vyplňované plné složení (INCI), pouze výčet aktivních složek, což je mi ukradené, nikdy se tím neřídím, protože je to všehovšudy čistý marketing (viz třeba Nivea tělové mléko s kakaovým máslem a vitaminem E - toho vitaminu tam je tak pomálu, že byste ho sotva ocenily a kakové máslo se krčí někde vzadu za ropným základem, hehe). Takže jsem objednávala na blind a plné složení zjistila až z krabičky. A to složení je prostě průser (pro mě). Růžová voda na prvním místě, potud dobrý. Následuje však glycerin a polysorbate 20 (obdobně fungující jako PEGy). Jsou látky, které v péči ještě toleruju, jako třeba phenoxyethanol a jsou látky, které nikoli a polysorbáty k nim patří. Takže já jsem tonikum na pleti ve skutečnosti nikdy neměla a ani to zkoušet nebudu. Ale vůně je úžasná! Nevíte, jestli existuje od Diptyque parfém se stejnou vůní?              Breath of  Fresh Air a Eau Roma Water, LUSH (zde)

             Zdroj obrázku viz odkaz výše

             • Breath of Fresh Air je osvěžující, ale nic mi nedělala - netonizovala, nevoněla mi nijak zvláštně, prostě nic speciálního a růžová voda Eau Roma stejně tak. U té růžovky mě však zaráželo, že tam ještě švihli parfém. Co do ceny jsou velmi příznivé a za 365,- dostanete 250 ml produktu. Ale jakého.
             • s Lushem jsem coby s "přírodkou" začínala. O složení jsem toho tehdy nevěděla ani zbla a netušila jsem, že to jednou budu označovat za pseudo-přírodku. Tváří se to totiž všechno voňavě, přírodně, ale sulfáty v šamponech, sprcháčích a dokonce i v tuhých kondicionérech (můj milovaný převoňavý Jungle!), přidané líbivé syntetické parfemace, to vše kozervované jedním a více parabeny, mě prostě nijak nelákají (toxické je to, dráždí to, způsobuje to alergie a podobně). Proto tu o něm moc nenajdete a přitom jsem před lety vyzkoušela v podstatě vše z jejich sortimentu a často jsem ho po balících objednávala přímo z UK (a taky mi nic nijak zvlášť nesedlo). 
             • obě tyto vody mají něco společného - příznivou cenu, konzervaci methylparabenem a nic nedělaly. Děkuji, nechci.              Forest Dew, Antonia Burrell (zde)

              Zdroj obrázku viz odkaz výše

              • tady jde asi trochu o fiksl, protože to není tonikum v pravém smyslu slova, ale o téměř hydratační sérum a oficiální označení to nese jako "skin condtioner". Jedná se o přírodní high-end značku raw kosmetiky a jde o opravdu silně hydratační produkt (používaný v péčí stejně jako tonikum) a po pravdě, na mě asi až moc, protože se po něm časem osypávám a lepím. Vlastně jsme si pocitově nesedly už od začátku a nedokážu vysvětlit proč. 
              • Když se podívám na složení, je opravdu hezké: levandulový hydrolát, okurkový extrakt, vilínový hydrolát, vodu, glycerin aj. Nečekala jsem, že mi bude vadit, protože i obsažený glycerin je až téměř na konci složení. Ale vadí a je mi to líto, hydratovalo to totiž fakt skvěle a pokud máte suchou pleť, nebo problémy s podrážděnou drsnější pletí v zimě, tohle by se vám mohlo fakt líbit. Možná to ještě zkusím zařadit do rutiny a vyzkoušet, když to tak po sobě čtu.. =D
              Brightening tonic, 100% Pure (zde)


              • tato značka je něco tak voňavého, složením dokonalého (čistě přírodní a na bázi čistých zeleninových, rostlinných a ovocných extraktů, bez vycpávek..), že to na mě bylo bohužel až tak dokonalé, až mi to pleť nesnesla. Pro mě zásadní a zároveň základní složkou většiny produktů je aloe vera šťáva namísto vody. To je perfektní! Ale já se po vyšší koncentraci kvalitní aloe v produktech zaručeně vždy osypu. A to osypávání není okamžité. Dlouho mi tak trvalo, než jsem přišla na to, co mi to způsobuje. Po cca 2 týdnech používání se mi začne dělat místy drobná nenápadná krupička. Ta pak sílí a rozrůstá se a vrcholí tím, že mám hrubou texturu celé pleti a začnou se tvořit boule. Složení 100%Pure tonik tedy výtečné, ale není pro mou pleť vhodné.
              • hlavní rozjasňující složkou v toniku je vitamin C a můžu říct, že kromě krásné sladké vůně citrusů bylo tonikum i příjemné a opravdu pleť lehce prozářilo. Více o něm najdete v tomto článku..               Hydrating Mist, Trilogy (zde)

               Zdroj obrázku viz odkaz výše

               • jeden z bestsellerů této značky, která se jinak specializuje na produkty z šípků (od úžasného šípkového oleje s antioxidanty až po šípkové krémy a séra). Měla jsem ho už strašně dávno a vůbec nechápu, proč jsem si ho nekoupila znovu, když jsem s ním byla tak spokojená. Asi jsem na něj zapomněla. A teď koukám na složení a možná by mi tam pocitově vadily ty jemné tenzidy. Nevím, co je to v dnešní době za trend, cpát do tonik tenzidy (že by přišel z opěvovaných micelárek?).. Nechci je mít v ničem, co neplánuju smývat a proč smývat tonikum, které v sobě obsahuje látky, které naopak na pleti chcete nechat působit? 
               • co si tak matně pamatuju, tak krásně jemně vonělo jako šípkové růže a hezky hydratovalo. Kompletní recenzi na jejich produkty jsem tehdy psala v tomto článku.                Tonikum, Clinique (zde)
                • uznávám, že to nepatří do přírodní péče a že jsem vytáhla fakt kostlivce ze svého dávného kosmetického neceséru, ale třeba vám moje zkušenosti k něčemu budou. Když jsem začínala s přírodkou, v Palladiu, kde byl jediný krámek Lush, jsem musela vždy projít kolem Clinique obchůdku. A když mi nesedlo nic z Lush, zoufale jsem se vřítila k sousedům a chtěla radu. A tak jsem přišla na tuhle rádoby léčivou kosmetiku a jejich myšlenku 3-krokové péče, z níž jedním krokem je právě tonikum. 
                • pominu-li fakt, že to není nic přírodního, bylo to plné alkoholu a dráždivých záležitostí, které bych si v dnešní době na sebe nedala, hrozně to vysušovalo, pálil mě po tom obličej a časem mi to dost zhoršilo kvalitu pleti. A to jsem přitom měla tonikum určené pro tu nejcitlivější pleť, tedy rádoby nejjemnější a uklidňující. Ani nechci vědět, co by mi s pletí udělalo to z řady pro mastnou a problematickou šňupu. Tím bych téma Clinique u sebe na blogu asi uzavřela a rozhodně ho tu neuvidíte.                 Refining Toning Mist, Nourish (zde)

                 Zdroj obrázku viz odkaz výše

                 • opět jen krátká zmínka o toniku, které se v mé péči neohřálo ani na tak dlouho, abych o něm napsala pár řádků. Nourish jsem objevila před pár lety na veletrhu jako nově dováženou značku do ČR. Z mých tehdejších postů si možná některé vzpomenete, jak jsem se pro celou značku nadchla. I teď mě stále láká vyzkoušet jejich 3D Kale Cleanser a z té stejné řady i oční krém. 
                 • tuto mlhu zde zmiňuji jen proto, abych uvedla do análů své pleti, že jí také nesedla. Asi je to opět ta stará známá a mně nevyhovující formule produktu "regulace tvorby mazu". Mně to prostě pálilo, červenala jsem po tom, byla jsem vysušená a osypávala jsem se. Složení to má přitom moc pěkné (až na ten glycerin - klasika - ale je to opravdu spíš pro mastnou pleť, než smíšenou). Měla jsem z této řady všechny produkty a dopadla jsem s nimi vlastně stejně jako s touo mlhou. Jinak se mi Nourish líbí, jejich produkty jsou ověnčené mnoha mezinárodními oceněními a pracují s poměrně dost originálními složkami čistě přírodního původu, avšak laboratorně vykoumanými.                  Fruit Enzyme Mist, MyChelle


                  • opět uvádím jen pro pořádek a hlavně pro ty, které jsou zde nové. MyChelle boom proběhl na kosmetických blozích už poměrně dávno a po počátečním nadšení a vyzkoušení pár produktů mě vše zase pustilo a zbyla z toho jen tato recenze enzymatického cleanseru a tonika.                   Glow Tonic, PIXI (zde)


                   Zdroj obrázku viz odkaz výše
                   • další blogerská pečující ikona mezi produkty.. Kyselinkové tonikum. V začátcích jeho slávy, kdy se ještě prodával striktně jen v jejich obchůdku v Londýně a nepodporovali internetový prodej, dostalo se mi docela štěstí, že mi ho jedna z kosmetických nadšenkyň přivezla. Nečekala jsem po tak opěvujících recenzích nic jiného než zázraky, tak jsem byla docela zklamaná, že mně po něm obličej pálil, rudnul a navíc se mi do dvou dnů udělaly všude obrovské bolavé boule. A bylo. Tonikum jsem hned poslala dál (jako správný křeček jsem si koupila rovnou dvě velké lahve) a od té doby se držím od přehnaného kyselinkování dál. Prostě pro můj citlivý čumec není.

                   *

                   Abych vše nějak zakončila, momentálně používám už od května Floral Face Toner od Inlight a jsem s ním nadmíru spokojená. Na dovolenou jsem si však, kvůli kompaktnějšímu balení, vzala Růžovou vodu od Záhiru. Poslední nákupy čítají pár nových tonikových kousků, a to bylinné a květinové tonikum Isvara z iHerb, Sheabutter tonikum od Martiny Gebhardt, Hydrolát z pomerančových květů  a Růžovku od Záhiru, Koloidní stříbro o koncentraci 20ppm (o tom více někdy později) a nově i Koloidní stříbro 40ppm, které ale používám fakt jen na hojení. Jo a dost by mě zajímalo tonikum Mist od OY-L, ale jen poštovné vyjde na ranec, zkušební kit jakbysmet a pak ještě clo, takže nevím, jestli to chci pokoušet a rozhodně vím, že na to teď nemám =D.                   Máte zkušenosti s něčím z jmenovaných? Máte pro mě tip na nějaké jiné tonikum, co by splňovalo požadavky mé náročné a citlivé tlamičky?

                   9 komentářů:

                   1. Ahoj Míšo, moc děkuji za tento článek a užitečné tipy. Zajímalo by mě jak se asi snese kombinace hydrolátů levandule, vilín heřmánek a ylang ylang - mám v plánu to zkusit :) No, vůni se předem radši neodvažuji odhadnout :) Od Záhiru si míchám ve stejném poměru růžovou vodu a pomerančový hydrolát.

                    Taky jsem se chtěla zeptat jestli jsi vyzkoušela i nějaký jiný produkt od Antonie Burrell, třeba hydratační krém?

                    Moc děkuji, Eva

                    OdpovědětVymazat
                    Odpovědi
                    1. Ahoj Evi,

                     taaak, začnu od konce.. od AB jsm měla celou základní řadu plus ten enzymatický pudr. Zrovna ten krém je velmi velmi hydratační a přitom lehký a strašně nádherně voňavý. Za mě je celá AB řada nevhodná na mou pleť, bohužel, po všem se osypávám, nebo to na mě lepí, jak je to moc hydratační. Osobně bych ji dopouručila opravdu dehydratované, nebo suché pleti, ta by si mohla přijí na své. Většinu majitelek problematické pleti náchylné na ucpávání pórů to však, co mi dost holek psalo, osypávalo a boulovatělo.. =/

                     No, teda, Ty jsi alchymistka! =D Ale myslím, že dohromady by to jít mohlo. Heřmánek s levandulí se snáší velmi dobře. Já bych tam spíš dala k tomu místo Ylangu růžovku, která to osladí a dodá tomu příjemný květinový tón, protože s ylangem a vilínem by to mohlo být poněkud ostřejší a těžší. Taky růžovka obsáhne účinky jak vilínu, tak ylangu.. Ale uvidíš, fantazii se meze nekladou ;)

                     Vymazat
                   2. Dakujem ti za clanok, ktory ma opat donutil k zamysleniu. Prirodnu kozmetiku pouzivam uz pomaly druhy rok, ale stale sa ucim. Najma co sa tyka zlozenia, viem nejake zaklady, ale niektore latky este nerozoznam a hlavne nikdy som sa nezamyslala nad tym, ze by mohol robit paseku napr glycerin alebo aloe vera. Viac menej si viem odsledovat, ked ma nieco vysusa a tiez sa alkoholu v zlozeni vyhnem, ale to je tak vsetko. Prave preto staviam vacsinou na istotu a miesto tonika pouzivam ciste hydrolaty, najma tu ruzovu vodu, kde nemusim riesit dlhe zlozenie a viem co si patlam na ksicht, ale z casu na cas dostanem chut na zmenu a prave vtedy rada vyhladam aj nieco ine. Z tebou zmienenych mam skusenost iba s ruzovym Thayersom a teda za mna tiez taky priemer. Este ma laka to rozjasnujuce od 100% pure a phb, to phb asi aj viac momentalne po precitani tvojej recenzie hehe.

                    OdpovědětVymazat
                    Odpovědi
                    1. Nooo, tak to Tě vyvedu z omylu, některé růžovky jsou i jiné - já se po jedné dokonce obsypávala a některá mě zase vysušovala =D Je to fakt druh od druhu. navíc, i těch hydrolátů mám štrapás s výběrem vhodného bejlí - rozmarýn, tea tree apod. mě hrozně vysušují to samé hřebíček, ale mám ho zase ráda v maskách. Ta Záhirská růžovka je pro mě taková jistota, kterou už mám ozkoušenou. Teď jsem nadšená z kadidlovníkového hydrolátu od AKamuti, to musíš vyzkoušet ;)

                     Mě by taky dřív nenapadlo, že by "voda" mohla škodit, dokud jsem právě nesáhla po té od Havlka. Hrozně příjemně mi voněla, proto jsem ji používala dál a ona mi dělala boule, potvora. Od té doby to s výběrem tonika nemám omc jednoduché =D (Jestli nakupuješ i z Iherbu, jukni po tom bylinném od Isvara, je skvělé ;)

                     Vymazat
                    2. Tak ja musim povedat, ze zatial vsetky ruzovky aj ine hydrolaty, co som skusala mi ziadny problem nerobili ani nevysusovali, dokonca ani rozmarinovy od saloosu, kde je alkohol. Ale tak maly podiel znesiem, keby bol na prvych miestach v zlozeni to uz nie. No kazdopadne ja som bola velmi spokojna najma s ruzovou vodou od slovenskych znaciek Modra pupava a Hanus. Hanus pouzivam najcastejsie, lebo je kvalitna a 100 ml vyjde len na nejakych 4-5 eur. A plus teda sem tan striedam s tonikami, aby si moc plet nezvykla na tolko luxusu :D Dakujem za tipy, urcite pozriem aj akamuti aj isvara ;)

                     Vymazat
                   3. Panejo, když jsem článek otevírala, nenapadlo by mě, že bude AŽ TAK obsáhlý! Slušná práce, povzpomínat takhle na všechna tonika! A moc zajímavé čtení to je. Přiznám se, že hodně z těch značek vůbec neznám a ani jsem o nich neslyšela. Skoro se až bojím klikat na ty odkazy, abych nezjistila, že bez něčeho nemůžu žít a musím rozflákat prasátko :-D
                    Za sebe bych klidně doporučila třeba tonikum Růžová rosa od Mylo. Akorát teď se dívám, že v sobě má i někde v půlce složení glycerin. Tak to bys mi za takový tip asi moc nepoděkovala, co? :-D
                    Bebe

                    OdpovědětVymazat
                    Odpovědi
                    1. Bebe, no to mi povídej!! á jsem si fakt jen sedla za pc s nápadem, že bych měla zmapovat trochu tu cestu napříč různými toniky a najednou zjistím, že u toho sedím už pátý den a furt mě napadají dalš a další =D Ale víš, co? Nemusíš se vůbec bát, protože vlastně ty nejlepší nejsou vůbec drahé záležitosti. měla jsi už Záhir růžovku? Ta je fantastická! Nebo třeba Akamuti Kadidlovníková flowe water, tu mám teď. A bylinková Isvara patří do stejného cenového ranku, je z iHerbu a má skvělé složení ;) Já si bohužel nemůžu lajznout v produktu, který na pleti nechávám, ani kapku glycerinu, takže Mylo Rosu jsem u Tebe v recenzi obdivovala, ale bohužel není nic pro mě..

                     Vymazat
                   4. Míšo a co zkusit namíchat ideální tonikum sama? S tvými zkušenostmi to musí být hračka, ne? ;-)

                    OdpovědětVymazat
                    Odpovědi
                    1. Moni, to sice jo a taky je už mám přes rok hotová, ale už je míchám jen pro ostatní a já zase zkouším další nová. Mě prostě baví objevovat a zkoušet nové a nové produkty. Všechny různé kombinace a rozmanité suroviny, které by mě třeba nenapadlo dát dohromady a pak zkoušet, jak fungují.. =) Když by na to přišlo, byla bych schopná si ušít i oblečení, al eto neznamená, že furt nebudu pátrat po prodávaném ideálu.. ;) =D

                     Vymazat

                   Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...