sobota 28. února 2015

Jak šel čas s používanými produkty | Aktualizace receptů a článků


Tenhle článek můžete vzít jako rozjížděcí, nebo jako užitečné info k dříve napsanému. Edity se týkají především mých dlouhodobých zkušeností, které jsem získala vytvářením nových receptů, používáním DIY, ale i kupovaných produktů. V podstatě se jedná o takové pravdivé shrnutí funkcí, pozitiv a negativ produktů, které ukázal až čas a nyní jsou oproštěné od počátečního entusiasmu. 

Tyto edity se pokusím dotvořit k většině dříve publikovaných článků, u nichž se používáním, nebo změnou složení změnil i můj pohled na produkt a je třeba to aktualizovat. Edity najdete vložené přímo pod konkrétními články, což jsem si docela prímově zavařila, protože jakýkoli dodatečný zásah do bloggera mi nadělá paseku ve formátování a většinou odmaže odstavce a řádkování, takže budu časem i upravovat. Teď mi šlo hlavně o ten text. Vkládám je tam hlavně pro nové čtenáře a jen tak náhodné netem surfující. Pro vás, které můj blog sledujete, dávám vše najednou do tohoto článku, abyste nemusely složitě dohledávat konkrétní články a listovat v nich. Dnešní aktualizace se tak týká článků:


Pasty na zuby SUPIRIVICKY a SUMUDU (článek zde)


Jak už to tak bývá, čas vše mění a bohužel tomuto pravidlu jdou naproti i sami v Siddhalepě. Nemám naprosto žádné tušení, proč změnily složení. Základní složky zůstaly stejné, o to větší je to pro mě překvapení, když jsem poslední rok začala na pastách objevovat na předních místech ve složení sulfáty. Proboha, na co?? Pasty pěnily výborně i bez nich. To se chtěly přiblížit kolem panujícímu trendu, nebo co? Vždyť na nic jiného tam sulfát není, žádnou jinou přidanou hodnotu nemá. 

No nic, nebudu se v tom frfňat. Pro ty, které si čtou článek poprvé nyní jen dodám, že pasty i po více než roce používání (konstantního), se ukázaly jako skvělé. I přes v komentářích dosti diskutované absenci fluoridu, nemám zvýšenou kazivost zubů, zuby jsou opravdu světlé a na závislého pijáka černých čajů až nezvykle bílé, což kvitoval i můj zubař. Navíc bojují skvěle proti vzniku zubního kamene a dokážou již se stávajícím dobře zatočit. Stále doporučuju jako nejlepší pasty, se kterými jsem se kdy setkala.


*

Čistící mycí gel (článek zde)
Jak už to tak bývá, ne vše se podaří napoprvé a ne u všeho to hned poznáte. Takže s odstupem času poradím, co se mi osvědčilo udělat jinak.. 


Na tento gel koluje po internetu poměrně dost sdílení a k tomu také komentáře, že časem zvodovatí. Pokud se vám tak už stalo, nevěste hlavu. Zkuse doma vyštrachat nějakou prázdnou lahvičku po čistící pěně s tou príma širokou pumpičkou na dělání pěny a nalijte roztok tam. Z původně mycího gelu budete mít rázem mycí pěnu, která drží a krásně čistí. Docela fajn zlepšovák, nebo přímo recept na pěnu, ne? ;)

A proč se tak děje? Je to bohužel dáno kupovaným gelem Aloe vera. Ten je většinou, ač se to skoro nikde nepíše, dohušťován xanthanovou gumou. A protože vztahy jsou vždy zapeklité, ta se nemá v lásce právě s přírodním konzervantem aka extrakt z grepových jadérek. Tzn., že to extraktu sice trvá trochu dýl, ale časem vám zreaguje a xanthanku rozpustí, čímž se vám z gelu stane voda. Pokud se tomu chcete vyhnout, použijte jiný konzervant (já používám Cosgard, ale zkuste třeba i prý květinově vonící Senzivu z Manipury - mně smrdí jak antibiotika). S ním zůstane gel gelem a nic se vám nerozpustí.

Druhá možná příčina zkapalnění gelu je v jednom z posledních mých článků o DIY, konkrétně o tom, jak si uděláte domácí aloe gel z vody a aloe vera sušeného koncentrátu. Pokud dáte takto vylepšenou "vodičku" do zbytku směsi, pak je naprosto jasné, že jen mycí základ neudrží pevnější konzistenci. Pak musíte postupovat přidáním xanthanové gumy a to nejlépe v poměru 1 - 1,5 % přímo do směsi. Nejlepší způsob je zamixovat xanthanovou gumu do olejové složky v receptu a tu pak jen přilít a zamixovat do zbytku ingrediencí. Nebudete tak mít problémy s odstáváním kvůli bublinkám, nebo úplnému rozpuštění gumy (což může trvat někdy i 24 hodin).*

Domácí šípkový sirup (článek zde
Jak už to tak bývá, ne vše se podaří napoprvé a ne u všeho to hned poznáte. Takže s odstupem jen poradím, co bych udělala jinak a ještě posichrovala, aby se vám nezkazil.. 


Sirup musíte nalévat opravdu horký do dobře vymytých a vydesinfikovaných nádob. Já jsem je ještě vylívala lihem a na povrch sirupu šplíchala sprejem také líh a stejně se mi pár dávek zkazilo a zplesnivělo. Abyste plísni zabránily, přidejte do sirupu při vaření kyselinu citronovou, funguje jako konzervant ničící zárodky bakterií a zároveň dodá sirupu zajímavý šmrnc. Po naplnění do sklenic je nejlepší ještě celou várku mírně povařit, čímž zmírníte riziko zkažení sirupu na minimum. Nádoby dáte do hrnce, zalijete do půlky vodou a na mírném plameni (jemné bublinky ode dna, ne var jako blázen) prohřejete cca 30 minut. Hlavně to neuvařte moc, jinak zbavíte sirup o všechny jeho živiny a vitamíny. A rozhodně od vychladnutí skladujte v chladu, nejlépe v ledničce. 

U nás se hrozně osvědčil a nejvíc nakonec chutnal jen tak s vodou jako šťáva nebo v období chřipek a lžičku. Jeho levandulová varianta je taky fajn, jen počítejte s tím, že kdo nemá rád levanduli, smrádek z vařených květů doma asi ještě dlouho nevydýchá. =)

*

Pleťový zázrak a odličovací balzám (článek zde)
U tohoto článku je nejnešťastnější asi to, že jsou to vlastně tři články v jednom. Dva recepty a ještě k tomu povídání na téma Zelená domácnost jsou dost pro čtenáře zabijáckou kombinací, takže pokud jste to opravdu celé přečetly a najednou, máte můj neskonalý obdiv. Je v tom prostě bordel. Vzhledem k tomu, že se však recept na balzám vůbec nezměnil a k tématu Zelená domácnost už fakt nemám co dodat, tak to nechám být. Edit si to však zaslouží.

Pleťový Zázrak

Jeho vymyšlení pro mě opravdu zázrak byl. Byla jsem na tom s pletí už hrozně, reagovala mi na všechno a už to hraničilo s nutností navštívit kožní. A pak přišlo zdravé naštvání a zázrak byl na světě. Byl to můj první DIY počin, takže s odstupem času už se jeho verze několikrát proměnila a v dnešní době ho už přes rok používám v nezměněné podobě a znáte ho jako Baobabový krém se zinkem alias "Zinek". Co bych změnila?

- zjistila jsem, že jsem poměrně dost alergická na přítomnost vitamínu C v kosmetice. Moje pleť začne pálit jak spálená sluníčkem, bolet a rudnout. Přestala jsem ho přidávat do svých krémů a v kupované kosmetice se mu snažím vždy vyhnout. 

- tato verze je ač přes složení z rychle absorbovatelných olejů, poměrně hutná a označila bych ji jako vhodnou na zimu na noční regeneraci, nebo do mrazů (přece jen je složena z více než půlky jen z olejů). Nenechte se však oleji zmást, ani jeden z použitých (včetně másel), neucpávají póry a pro náchylnou pleť na neplechy jsou bezpečné.

- i přes nežádoucí reakce grepového extraktu coby konzervantu s xanthanovou gumou (viz edit receptu na Mycí gel), v tomto receptu vám změna konzistence ani žádná podobná nehoda nehrozí, takže nemusíte řešit. 

- do dnešní podoby prošel změnou v podobě přidání emulgátorů, zmírnění podílu olejů a v přidání více aktivní látek (miluju zinek!) a jeho odlehčená podoba je vhodná  k použití jak v létě jako matujícího krému, tak v zimě s navýšením podílu olejů. Obě jsou vhodné pod make-up. 

- tento krém, na rozdíl od "Zinku" je vhodný i pro zralou, citlivou a suchou pleť tak jak je. Sice se podoba Zázraku pro účely k použití na mou pleť dost změnila (prakticky ve všech složkách), ale myšlenka krému a jeho funkce zůstávají stejné, receptura navíc dost vylepšená - hojí jako blázen, neucpává póry, zimní verze hydratuje, letní verze stačí hydratovat a zároveň i víc zmatňovat.Odličovací balzám Čičorečka

Je skvělý už od začátku. Změna v receptu se pouze týká složek, které jsou naprosto na nic a časem studií jsem i zjistila, že by tam ani neměly být (jsou zbytečné).

- vynechejte konzervant. Je na nic. Jako ano, můžete zakonzervovat samotné oleje, ale vtom případě doporučuju extrakt z rozmarýnu, který se dávkuje opravdu po kapkách a ochrání oleje před oxidací. V opačném případě nepoužívejte žádný. Grepový extrakt totiž slouží ke konzervaci složek nabázi vody a jelikož se jedná o čistě olejový balzám, je zde tento extrakt na nic. Můžete zde počítat s dobou trvanlivosti takovou, jakou nejkratší má jeden z použitých olejů. Pozor na maceráty (např. měsíčkový), tam se to řídí zase olejovým základem.

- přidejte klidně víc ÉO. Já dávám 6 levandule a stačí. Zkoušela jsem i jiné kombinace, ale na odlíčení se mi hodí nejvíc tato. Pleť zklidňuje a připravuje tak nějak celkově organismus na následující odpočinek a spánek.  
- balzám můžete používat nejen na odlíčení, ale také místo večerní péče (to jen, kdybyste  chtěly vyzkoušet, jak se vaší pleti bude líbit balzamování - např. kosmetický přírodní high-end v podobě nočního balzámu od Inlight aniž byste zároveň zkrachovaly).

- pokud s DIY začínáte, výroba balzámu je naprosto ideální. Pokud nechcete kupovat pro začátek vícero olejů, v klidu si vystačíte s dodržením poměrů olejů k podílu vosku s mandlovým olejem a včelím voskem.


*


Tak to by bylo na rozjezd asi vše. Snad se už konečně dokopu ke článku o denní rutině, od kterého se odpíchnu k recenzím používaných výrobků. Poslední dobou, v rámci prokrastinace ve zkouškovém jsem se s nakupováním kosmetiky po dlouhé době utrhla ze řetězu a podle toho vypadá žalostný stav mého konta a i mé netrpělivosti, kdy mi zásilky z Jahody drží na celnici už 11. dnem i přes okamžité zaslání všech podkladů a zažádání o proclení.

To mi připomíná, určitě je vás tu hodně, které mi dokážou poradit. Jak je to momentálně s podmínkami pro zadržení k proclení? Měla jsem za to, že do určité maximální hodnoty v eurech jde zásilka automaticky k doručení adresátovi a v rámci EU taktéž. No, pak pro mě bylo velkým překvapením, když velmi "milá" úřednice ze skladu praha 120 (známe všechny, že?) mi oznámila, že zadržují mou zásilku ze Švédska v hodnotě 700,- Kč. Netušila jsem, že zadržují balíky i takovéto titěrné hodnoty a navíc z EU? Na můj dotaz paní odpověděla, že Švédsko v EU není (!!!) a pokud s proclením nesouhlasím, pošlou zásilku zpět. Tak prosím, kdybyste mi to některá uměla vysvětlit, budu moc ráda.


14 komentářů:

 1. Díky za doplnění informací. A co se týká celnice - doplatit DPH se musí u zásilek nad 22 EUR, což pravdpodobně tvoje zásilka v hodnotě 700 Kč splňuje.... Clo se platí od hodnoty 150 EUR. Nejedná se to tedy o clo, ale o platbu DPH.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale to by mělo být jenom u zásilek mimo EU...doucám, že mi nic neuniklo, to už by bylo fakt k naštvání :/

   Vymazat
  2. No, tak už mi přišel první balíček a Lenka má pravdu, o clo se nejednalo, ale o dopočet DPH.. Každopádně to vyšlo na celkové výpalně české poště ve výsledné hodnotě 1/3 koupeného zboží =/ ALe Jahoda už mi psala, že mi to do pár dní proplatí. Díky za Jahodu =)

   Vymazat
 2. Dělala jsem letos šípkový sirup poprvé a podle Tvého receptu. Recept je super ale je pravda, že mi taky nevydržel. Děkuju za update, příští podzim chci najet na šípky ve velkém takže se bude hodit!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ;) u nás se zkazila naštěstí jen jedna lahvička, kterou však velmi šetřivý Ondra převařil a vzápětí vypil =D

   Vymazat
 3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty hovory s celní správou jsou někdy výživné, že :D? Mě zase (jinak vzácně ochotná) paní tvrdila, že je tím, že moc dobře vědí, že firma Strawberrynet nepochází ze Švédska. Nedokážu si představit, jak by se tohle uplatňovalo v praxi, to bychom ukazovali občanku i při posílání balíčků a pokud by mi něco poslal z Ostravy Australan, v Brně bych doplatila clo:)?
   Je to jinak. Na balíčku od jahody je malá nálepka, která uvádí, že "Zboží nesplňuje podmínky stanovené v článcích 9 a 10 smlouvy European Economic Community." Což v praxi znamená, že jahoda sice zboží doveze do EU a pošle od tam, ale vyřízení všech celních povinností nechává na zákazníkovi a neudělá je za něj.
   Do 1.4.2011 bylo ještě blaze - DPH se platilo až při dovozu zboží nad 150 euro (a taky se ještě posílaly parfémy a laky z Anglie, ale to je jiná pohádka). Od tohoto dne naše celní správa skočí po každém balíčku, jehož hodnota přesáhne 22 euro - přitom neplatí přepočet den, kdy se zboží koupí, ale v den, kdy ho zrovna vezmou do vyřizování celníci. Protože někdy kurz pěkně lítá, je lepší nechat si rezervu (snažím se vejít do nějakých 570,- Kč).
   Ještěže jahoda (a allbeauty taky, sídlí na Gurnseyských ostrovech, což je mimo Schengenský prostor) všechny zaplacené celní poplatky vrací - stačí jim v mailu zaslat naskenovaný doklad, který je přiložen v balíčku. Ten s nejvyšší částkou, vrací i "výpalné", které mě osobně štve víc než DPH - to státu klidně dám. Ale nějakých 220,- Kč za několikaminutový administrativní výkon a za to, že balíček leží někde ve skladu (! - uskladnění) mi přijde jako .. prostě výpalné.
   (Vím, že Pražané mají možnost si ten výdaj zkrátit na polovinu osobním vyřízením na celnici, ale mám do Prahy daleko. A k tomu ještě - vždyť ten celník za přepážkou dělá úplně ten samý administrativní výkon, jen s papíry v ruce a ne v příloze mailu. Jenže protože si vystojíte frontu, ušetřite. Grr..)
   Jinak se na území EU vztahuje volný pohyb zboží a balíčky jsou bez DHP, cla i poplatků (výjimky jsou vzácné).

   Také vás, které (kteří?) objednáváte z jahody, tak naštvalo zavedení limitu na poštovné zdarma? Konec objednávání maličkostí ze slev dne jen tak pro radost.. :(

   A musím Ti, Mitsuuko, vyslovit velikánské uznání, že se pouštíš do aktualizací článků a receptů ve světle nových zkušeností. Nejenomže je to báječné pro nás čtoucí a bastlící, ale taky je vidět, že jsi zodpovědná a svědomitá a na blogu, potažmo jeho čtenářích, Ti opravdu záleží (a to rozhodně není samozřejmost). Všechny palce hore;)

   Vymazat
  2. Díky za osvětlení jahody ze Švédska. Ale o poštovném vůbec netuším a to jsem ještě nedávno kupovala nějakou maličkost:-O

   Vymazat
  3. No jo, jediná klika je, že Jhoda poplatky vrací, takže jsem spíš rozčarovaná tím, že obvykle proclení trvalo do dvou tří dnů od zaslání podkladů ke zboží, ale tentokrát jim to trvá cca 10 dní i více u každého balíčku =( Zatím mám tedy jen jeden a u toho druhého už marně čekám 5 dní na změnu stavu na track&trace =/

   Alys, jsem ráda, že jsi ráda =D budu se snažit to tak dělat i u ostatních a co se týče používaných produktů a jejích měnících se účinků, to pak aktualizovat pomocí oblíbenců nebo naopak hateů ;)

   Vymazat
 4. Tak ta ajurvédská pasta mě dost překvapila. Měla jsem ji a byla fajn, i dobře pěnila, jak píšeš,,,Teď mám zásluk na slanou od Weledy...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Lucy, mně ta slaná zase vůbec neláká, už jen ta představa.. =D ale doufám, že o ní napíšeš ;) Mně se zas hrozně líbí zubní gel, myslím, že od Coslys - limetka ;)

   Vymazat
 5. Já teda pořád postrádám recept na ten vylepšený zázrak se zinkem.Bude někdy? Docela bych ho brala.Je mi čerstvých 31 a o čisté pleti si stále nechávám jen zdát.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bohužel, Moni, nebudu sem dávat všechny recepty na věci, které dělám. Možná časem, jednou, ale na Zinek asi ne.

   Vymazat
 6. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...